Kontrolný zoznam pre spustenie webovej stránky v 10 krokoch

Spustenie webovej stránky so silným základom a bez akýchkoľvek zádrhelov je úplne iná záležitosť. Ak chcete, aby sa vaša webová stránka rozbehla, musíte sa postarať o veľa ďalších prvkov.

V tomto kontrolnom zozname spustenia vás prevedieme každým krokom, ktorý musíte urobiť, aby ste zaručili hladké a úspešné spustenie webových stránok.

10 vecí, ktoré musíte urobiť pred spustením webovej stránky

1. Uistite sa, že váš certifikát SSL funguje (HTTPS)

Certifikáty Secure Sockets Layer (SSL) overujú identitu vášho webu a umožňujú vám používať HTTPS na bezpečný prenos dát. Je to nevyhnutné najmä pre stránky elektronického obchodu, v skutočnosti neexistuje ani žiadne preskočenie tohto kroku. Tento certifikát SSL môžete vygenerovať zadarmo. Pravdepodobne váša webová stránka SSL certifikátom už disponuje a stačí ho len v nastaveniach zapnúť. Ak ale nepotvrdíte, že vaše SSL funguje, váš web môže byť označený ako „nezabezpečený“ a nebude indexovaný na Google.

O zriadenie SSL certifikátu sa vám postará veľa dobrých webhostingov. Ak nie, môžete použiť službu ako Let’s Encrypt na vygenerovanie bezplatného certifikátu a jeho manuálne nastavenie.

Majte však na pamäti, že niektoré webové stránky vyžadujú rôzne typy certifikátov, v takom prípade si možno budete musieť jeden zakúpiť. V oboch prípadoch budete chcieť svoj certifikát získať hneď od začiatku.

Zabezpečené pripojenie - HTTPS (platný SSL Certifikát)
2. Aktualizujte svoj systém na správu obsahu (CMS) na najnovšiu verziu

Používanie CMS (WordPress) vám môže zjednodušiť život mnohými spôsobmi. Tento typ softvéru vám zvyčajne poskytuje širokú škálu nástrojov na vytváranie, aktualizáciu a správu vašich stránok a blogových príspevkov, a to aj v prípade, že nemáte znalosti o vývoji webu.

Rovnako ako iný softvér však budete musieť aktualizovať svoj CMS, aby ste sa uistili, že zostane stabilný a poskytne vám najnovšie funkcie. Príklad z reálneho sveta nájdete v téme WordPress. Tento CMS často vydáva aktualizácie a každých pár mesiacov obsahuje nové funkcie.

Po kliknutí na zvýraznené koliečko sa vám otvorí stránka, na ktorej uvidíte možnosti aktualizácie WordPressu (CMS) aj už nainštalovaných pluginov.
3. Nastavte si zálohy

Zálohy môžu byť skrátka záchranou. Mali by ste mať najnovšiu zálohu svojej webovej stránky, ktorú môžete obnoviť, ak sa s vašou webovou stránkou stane to najhoršie.

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete zálohovať svoje stránky. Súbory môžete kopírovať a sťahovať ručne, použiť službu tretej strany alebo to urobiť prostredníctvom svojho webového hostiteľa.

4. Integrujte riešenie Analytics

Webová analytika vám poskytuje informácie o návštevníkoch vášho webu. To zahŕňa návštevnosť, správanie, demografické údaje a oveľa viac. Bez analýzy nie je prehnané povedať, že väčšinou lietate naslepo. Možno viete, či váš web získava návštevnosť, ale nezískate žiadne informácie o tom, čo vaši návštevníci robia a odkiaľ prichádzajú.

Ak chcete uviesť príklad, pozrite sa na analýzu miery okamžitých odchodov vášho webu. Ak je miera, ktorú vidíte, príliš vysoká, môžete usúdiť, že sa vyskytol problém s UX alebo výkonnosťou vášho webu, a podniknúť kroky skôr, než sa to zhorší.

Existuje veľa analytických platforiem, z ktorých si môžete vybrať, ale my doporučujeme služby Google Analytics 4. Nielen, že je to zadarmo, ale navyše vám vrhne do očí veľké množstvo dát.

5. Uistite sa, že všetky stránky, ktoré potrebujete, sú na svojom mieste

Keď návštevníci skontrolujú stránku s nedokončenými stránkami, pravdepodobne si budú myslieť, že je buď opustená, alebo neúplná. Ani jeden nie je skvelým vzhľadom na žiadne webové stránky a môže to ovplyvniť úroveň dôvery používateľov a zdanie profesionality.

Častým problémom pri vytváraní webových stránok je, že na začiatku často premýšľame príliš ambiciózne. Namiesto toho, aby ste od začiatku premýšľali o základných stránkach, ktoré váš web potrebuje, nakoniec zvažujete desiatky možností, aby ste si uvedomovali ideál. Táto úroveň ambícií je skvelá, ale môže (a často to robí) oneskoriť spustenie vášho webu.

Našou radou je vrátiť sa na rysovaciu dosku a načrtnúť, ktoré stránky sú rozhodujúce pre funkčnosť vášho webu. Držte sa tých najdôležitejších ktoré sú nutné pre spustenie a uistite sa, že sú všetky stránky sú pripravené pre verejnosť. Keď bude vaša webová stránka aktívna, môžete začať uvažovať o jej ďalšom pomalom rozšírení.

Nižšie je uvedených päť základných stránok, ktoré odporúčame na začiatok každej novej lokality:

  1. Domovská stránka: Uistite sa, že vaša domovská stránka jasne zobrazuje vašu víziu. Zahrňte relevantné výzvy na akciu a užívateľsky prívetivú navigáciu, ktorá prevedie zákazníkov zúžením kupujúceho.
  2. O stránke: Umožnite zákazníkom nahliadnuť do toho, kto ste. Povedzte im, o čom je vaša značka, a uveďte všetky úspechy, ciele alebo hodnoty značky.
  3. Stránka produktov alebo služieb: Zobrazte svoj produkt alebo službu a poskytnite prehľad o dôležitých funkciách a výhodách.
  4. Blogová stránka: Blog je skvelým zdrojom na informovanie zákazníkov o aktualizáciách produktov, najnovších trendoch a odpovediach na bežné otázky.
  5. Kontaktná stránka: Umožňuje používateľom kontaktovať vás a navyše pridáva vrstvu dôvery.
6. Pripravte sa na chybu - 404

Aj keď chyby 404 pre nové webové stránky nemusia byť časté, vždy je dôležité byť pripravený ak by návštevník nesprávne zadal adresu URL. Príprava na 404 zlepší vašu používateľskú skúsenosť a pomôže vám nasmerovať používateľov správnym smerom, aby ste zaistili, že nestratíte zákazníka.

Pri nastavovaní stránky 404 nezabudnite na:

  • Jednoducho vysvetliť návštevníkom, kde sa stala chyba, a že stránka pravdepodobne neexistuje
  • Vyhľadávací panel pre používateľov, aby mohli vyhľadať stránku, ktorú práve nenašli.
  • Odkaz na vašu domovskú stránku alebo obľúbené príspevky na vašom webe

Ak chcete identifikovať chyby na vašej webovej stránke, zistit neplatné alebo chybné stránky, využite túto online platformu. Stačí vložiť URL vášho webu a získať prehľad o možných nedostatkoch. Umožní vám rýchlo a jednoducho sledovať a opravovať problémy s vašou webovou stránkou.

7. Skontrolujte svoju webovú stránku na mobilných zariadeniach

Väčšina sveta komunikuje s webom najmä prostredníctvom mobilných zariadení. Nie všetky webové stránky sú však optimalizované pre mobilné zariadenia. Niektoré problémy, ktorým môže váš web čeliť, zahŕňajú:

  • Ťažká interakcia (napr. text, ktorý je príliš veľký alebo malý, prvky, na ktoré sa ťažko kliká atď.)
  • Používanie médií, ktoré nie sú optimalizované pre malé veľkosti obrazovky

Keďže sa Google zameriava na indexovanie predovšetkým pre mobilné zariadenia, chcete, aby bol váš web od prvého dňa vhodný pre mobilné zariadenia. Najjednoduchší spôsob, ako to otestovať, je vziať si svoje vlastné mobilné zariadenie, skontrolovať, či je navigácia jednoduchá, a interagovať s webom, aby ste odstránili všetky problémy.

Existuje tiež množstvo nástrojov a služieb, ktoré môžete použiť na testovanie pripravenosti svojho webu na mobilné zariadenia. Google napríklad ponúka test vhodnosti pre mobilné zariadenia, ktorý môžete na svojej stránke spustiť zadarmo. Test vygeneruje dôkladnú správu, ktorá vám povie, čo robíte správne, nesprávne a ako to napraviť. Je to ideálne na rýchle posúdenie vhodnosti pre malú obrazovku.

8. Otestujte webovú stránku s rôznymi prehliadačmi

Možno sa vám už stalo, že ste narazili na webovú stránku, ktorá funguje v jednom prehliadači, ale nie v inom. Netreba dodávať, že nechcete, aby sa to stalo s vašou webovou stránkou, takže je nevyhnutné, aby ste ju pred spustením otestovali pomocou rôznych prehliadačov.

Existujú stovky prehliadačov, ktoré môžete otestovať, ale povedzme si úprimne, väčšina ľudí používa veľkú päťku. Sú to Chrome, Safari, Internet Explorer/Edge, Firefox a Opera. Je dosť jednoduché ich všetky nainštalovať a otestovať svoj web aj manuálne.

9. Uistite sa, že vaša webová stránka je v súlade s právnymi predpismi

Ak nemáte právneho poradcu, odporúčame zvážiť jeho najatie. V opačnom prípade môžete čerpať inšpiráciu z iných webových stránok a Google vám môže poskytnúť konkrétnejšiu pomoc. Internetové právo býva často chaotické a zložité, pričom každé odvetvie má vlastný súbor zákonov a nariadení, ktoré je nevyhnutné dodržiavať. Je preto kľúčové zabezpečiť, aby vaše webové stránky splňovali všetky potrebné požiadavky.

Nižšie uvádzame niekoľko vecí, na ktoré si treba dať pozor:

  • Pridajte stránku „Podmienky používania“, ktorá podrobne vysvetľuje vaše služby a všetky zásady ochrany osobných údajov. Toto je obzvlášť dôležité, ak ste spoločnosť zaoberajúca sa elektronickým obchodom.
  • Uistite sa, že váš web informuje používateľov o používaní súborov cookie. V krajinách EÚ sa to vyžaduje.
  • Uistite sa, že všetky kódy, doplnky, fonty a obrázky sú zakúpené a disponujú správnymi licenciami, alebo sú voľne dostupné na používanie.

Aj keď sa to môže zdať nudné, je to nevyhnutný krok, za ktorý sa neskôr určite poďakujete.

10. Vytvorte sociálne siete pre propagáciu svojej webovej stránky

Najúspešnejšie webové stránky si udržiavajú zdravú prítomnosť na sociálnych médiách. To znamená, že aktívne spravujú svoje profily, pravidelne zverejňujú nový obsah, komunikujú so sledovateľmi a tak prispievajú k získavaniu nových zákazníkov, čitateľov alebo jednoducho návštevníkov vašej webovej stránky.

Najlepší čas na to, aby ste začali budovať svoj profil na sociálnych sieťach, je od prvého dňa. Než však začnete, budete chcieť zistiť, ktoré platformy sú pre váš obsah najvhodnejšie.

Vezmite si napríklad reštauráciu. Možno nechcete účet na Twitteri, ale prítomnosť na Instagrame bude asi (určite) dobrý nápad.

Po vytvorení profilov sociálnych médií pridajte na svoj web ikony sociálnych sietí. Uistite sa, že každé tlačidlo má funkciu „zdieľania“, ktoré bude lákať používateľov na kliknutie.

Čítajte ďalej...